Okolí Klínovce a Plešivce

Na obou stranách nedaleké státní hranice jsou výborně značené turistické stezky, které umožňují nekonečné procházky po horských hřebenech. Rodiny s dětmi ocení možnost projížděk historickými železnicemi na německé straně Krušných hor. 

Za krásou božídarských rašelinišť - Božídarské rašeliniště je národní přírodní rezervace v okresu Karlovy Vary, největší rozlohou v Krušných horách. Leží západně od města Boží Dar v nadmořské výšce 940 až 1115 metrů. Těžba rašeliny zde probíhala až do druhé světové války.
Ochrana tohoto přírodního území byla vyhlášena roku 1965 na rozloze 929,5 hektaru; chrání vrchovištní rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice blatky, břízy trpasličí, vřesovišti a loukami. Roste zde pro rašeliniště charakteristická masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Od roku 1977 územím prochází naučná stezka s délkou 3,2 km a dvanácti zastávkami. Nejvyšším bodem chráněného území je výrazný vrch Božídarský špičák. Na severním okraji rezervace odbočuje z potoka Černá 13 kilometrů dlouhý vodní kanál Blatenský vodní příkop z roku 1540, který byl nedávno obnoven za účelem odvádění povrchových vod stékajících z rašeliniště, jejichž kyselé složení by nepříznivě ovlivňovalo potok sloužící jako zdroj pitné vody. Podél potoka se nacházejí tzv. sejpy - hromady hlušiny zbylé po rýžování cínové rudy. Na nich rostou specifické druhy rostlin - mj. vřes a vzácný kociánek dvoudomý.

Naučná stezka Blatenský příkop - Blatenský příkop je v Krušných horách ojedinělý vodní kanál vybudovaný v letech 1540-44 (1554) těžařskými společnostmi z Horní Blatné, aby přiváděl vodu k důlním dílům vzdáleným od přirozených vodních toků s dostatečným průtokem. Hlavním stavitelem kanálu byl Stephan Lenk. Kanál se odpojuje od toku říčky Černá přibližně dva kilometry západně od Božího Daru. Jeho délka činí 12 kilometrů, šířka dosahuje až dva metry, ale většinou je podstatně užší. Stěny příkopu byly povětšinou vydřeveny. Aby nedocházelo ke znečišťování a zanášení kanálu, byly po jeho stranách navršeny až dvoumetrové náspy osázené stromy. V 19. století po ukončení těžby příkop pomalu zarůstal, po roce 1945 došlo k rychlému chátrání. V roce 2001 proběhla rekonstrukce Blatenského příkopu, na níž navázala pravidelná každoroční údržba. V současnosti je kanál významnou chráněnou technickou památkou. Podél Blatenského příkopu je vedena stejnojmenná naučná stezka. 

Horní hrad Haunštejn - Strážní hrad Hauenštejn (Horní hrad), patrně královského založení z půlky 13. století. Velkoryse rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19. století rodem Buquoyů. Dnes postupně se obnovující regionální kulturní centrum s řadou budoucích možností netradičně stráveného volného času. Areál hradu je přístupný veřejnosti a pravidelně zde probíhá i kulturní program. 

Trail Park Klínovec - V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci. Pro ty nejzdatnější je dále připravena 5 km sjezdových úseků. Zpět k začátku stezek vás vyveze čtyřsedačková lanová dráha Prima Express. Úplní začátečníci si mohou nejdříve vyzkoušet jízdu přes terénní boule na pump tracku a zlepšovat své dovednosti ve skill centrech na nástupních místech. 


Königsmühle (Königův mlýn)  

Mezi hájským kopcem a silnicí č.223 (die Mautstrasse) se nachází zaniklá osada Königův mlýn (Königsmühle), která kdysi čítala sedm domů. Zhruba jeden a půl kilometru dlouhou cestu z Háje krášlí sukovité jeřabiny a nesčetné kopečky borůvčí. Téměř tři metry hluboký úvoz a cvrlikání ptáků navozují tajemnou atmosféru, když se objeví první ruiny. Jaký osud stihl 53 bývalých obyvatel těchto domů a co po nich zbylo?
Königův mlýn spadal pod obec Háj v okrese Chomutov (Komotau). Místo bylo kvůli postupnému vystěhování obyvatel vymazáno z map. Zatímco v roce 1860 čítal Königův mlýn 53 obyvatel v sedmi domech, během následujícího desetiletí klesl jejich počet obyvatel o sedm, tedy na 46, přičemž ale přibyl jeden nový dům. Historické informace jsou však jak z dřívějších tak i z nedávných dob kusé.

Skiareál Klínovec je největší lyžařské středisko Krušných hor. Lyžařské tratě všech druhů a obtížnosti jsou pravidelně upravovány. Sjezdových tratí je téměř 15 km. Zasněžovací systém je plně automatizován a pokrývá 80 % sjezdových tratí. V areálu je U rampa - kategorie SUPER PIPE a SNOWPARK. Jsou zde 3 lyžařské školy, půjčovny lyžařského vybavení, a ski-servisy.


Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky